Kuharica za plavuše


Ne plaši se kuhinje!

Plavojka si, a ipak bi htjela dobro kuhati? Nakon mnogih žalosnih pokušaja, stalno nailaziš na nove i nove probleme: kakva je razlika između veš-mašine i štednjaka? U čemu se kuha tjestenina? Kako napraviti šlag za tortu?

Svaki dan u vrijeme ručka prijeti ti katastrofa; ostava je prazna, dostava u pizzeriji ne radi. Nitko ti neće pomoći, a mnoštvo kuharskih knjiga samo će te zbuniti.

Što napraviti? To je bar lako. Nastavi s čitanjem!

Ovdje ćeš pronaći mnoštvo korisnih savjeta, saznat ćeš kada upotrijebiti tavu, a kada lonac, naučiti ćeš kako pripremiti božanstvena jela prema jednostavnim receptima. Zahvaljujući razumljivim savjetima, čak i pripremanje odavno planirane večere uz svijeće postat će za tebe dječja igra!

U ovom štivu svaka će plavuša pronaći prikladan recept od "apsolutno jednostavnih" preko "jednostavnih", pa sve do "malkice kompliciranijih". Jednostavno, prati upute i zabavno kuhanje može početi.

Digni dva prsta kad osjetiš da ne možeš više.

 

U svakom pristojnom stanu naći ćemo, nakon detaljnijeg razgledavanja, barem Kuhinjski kutak, ako već nema normalne Kuhinje. Odmah nam upada u oči da je namještena neobičnim, na prvi pogled čudnim namještajem. Ali, to nas neće obeshrabriti da kuhinju detaljno proučimo, istražimo sve njene funkcije i doznamo, što se tu zapravo radi.

1. Kako ćeš pronaći kuhinju?

Svaki se stan sastoji od jedne ili više prostorija. Namještene su različitim namještajem, koji ispunjava određene funkcije (u spavaćoj sobi je krevet, u dnevnom boravku kauč, u kupaoni umivaonik, u kuhinji hladionik). Kuhinju ćeš lako prepoznati po tome što se u njoj u pravilu ne nalazi krevet ni kauč. Istina, umivaonik bi trebao biti tamo. Ali, ako uz njega stoji šampon, kreme za tijelo ili zubna pasta, a uz to je prostorija popločena pločicama, možeš biti sigurna da se nalaziš u kupaoni. Ništa, probaj ponovo. Ako ćeš se dovoljno dugo kretati po stanu, naići ćeš na prostoriju u kojoj se također nalazi nekakav umivaonik, u ovom slučaju zove se sudoper. U njegovoj ćeš blizini pronaći šarene krpice za suđe, bočice sa tekućinom za pranje posuđa ukrašene dražesnim sličicama, a najčešće i hrpu prljavih tanjura. Sve se tajnovito i metalno sjaji, po čemu je jasno da se nalaziš u kuhinji. Znatiželjno ćeš početi istraživati novu okolinu. Uz pomenuti sudoper, tvoju će pažnju privući predmet sa četiri ploče na površini. Na prednjoj strani ima male gumbiće, a nešto niže nalazi se veliki prozor. To je štednjak!


2.   Štednjak

Podsvjesno ćeš poželjeti zavrtjeti gumbićima i štednjak što detaljnije istražiti, no tu savjetujemo najveći oprez! Iz uključenog štednjaka izlazi velika toplina i pri nestručnom rukovanju može nastati i požar. Stoga bi ti netko, tko se u to razumije, trebao pokazati kako se rukuje ovim kompliciranim, ali vrlo važnim predmetom.


3.   Hladionik, tj. frižider

U blizini štednjaka stoji neupadljiv ormar. Obično od tog ormara vidimo samo velika vrata i iznad njih mala vratašca. U pravilu su bijele boje, a na ručicama za otvaranje više ćemo cijeniti funkcionalnost, nego dizajn. Kada otvoriš velika vrata, iza njih ćeš naći mnoštvo živežnih namirnica, kao što su sir, jogurt, margarin, naravno, sve sa niskim postotkom masnoće. Osim toga, tu možeš pronaći različita pića i pikantne umake (preostale od prošloljetnog roštiljanja). Impresivan je to prizor, posebno ako ti krči u želucu. No, ako većodavno nisi bila u kupovini, otvoren bi hladionik mogao izgledati vrlo tužno, s obzirom da je prazan! Naravno, to se nikada ne događa u potpunosti, gotovo uvijek ćeš u njemu pronaći koji sasušeni komadić salame dovoljan za jedan zalogaj, ili ostatak trajnog mlijeka, kojem rok trajanja pamti dobra stara vremena.


Naravno, time nećeš utažiti pomenutu glad i neminovno ćeš upasti u duboku depresiju. Dakle, polazimo od pretpostavke da je hladionik do vrha napunjen namirnicama, tako da nam od samog pogleda suze radosnice kreću na oči. Ta mala "država" blagostanja, znači, srce je naše kuhinje. Hladionik ćeš prepoznati prvenstveno po tome što je u njemu vrlo hladno. Ukoliko otvoriš gornja vratašca, odmah ćeš primjetiti da je tamo još hladnije. To ne znači da je hladionik pokvaren, to jednostavno tako mora biti. Zamrzivač će ti se prikazati u svoj svojoj ljepoti. Što je hladionik stariji, to je i zamrzivač ljepši. Kod starijih modela podsjeća na snježni alpski krajolik, koji mami na skijanje i pravljenje snjegovića. Namirnice, koje su se u zamrzivaču smrznule do kosti, možeš mirno ostaviti tamo gdje si ih i našla; leže tamo od pamtivijeka, pa se ionako više ne mogu upotrijebiti. Jednostavno, to je samo lijep prizor.

4. Smočnica (ostava)

Prilikom daljnjeg istraživanja, nailaziš na još jedan ormar pun živežnih namirnica. Smočnica je u principu jednaka hladioniku, samo što u njoj nije toliko hladno i umjesto mlijeka i niskokaloričnog jogurta, u njoj ćeš pronaći svoje omiljene pahuljice, hrpu konzervi, raznu tjesteninu, a ponekad i fen za kosu koji već odavno tražiš. Ovdje također polazimo od pretpostavke da si nedavno bila u nabavci, pa stoga stvarno nema razloga za depresiju!

 

 

5. Savim drugačiji ormarići i ladice

Zbilja ne želim pisati o svim ostalim ormarićima i ladicama, kao što ne želim niti ulaziti u detalje oko toga što se sve u njima nalazi. Važno je samo da u tom neredu možeš pronaći lonce, tave, pribor za jelo, tanjure, ukratko, sve što ti je potrebno za    kuhanje.

 

1. Osnovne namirnice

Piće

Malo je žena zaljubljenih u pivo, ali ako očekuješ mušku posjetu, bezuvjetno moraš nabaviti ovaj tekući kruh. Nasuprot tome, nezamislivo je da plavojka u hladioniku nema bocu nekog aperitiva, npr. Martinija. Taj aperitiv ima svoje stalno mjesto u frižideru i nikada ga nećeš pobrkati s pivom. Osim toga, u hladioniku ne bi smjela nedostajati mineralna, prirodni sokovi, a i boca vina ne može škoditi. Mali savjet: prazne boce ne smiju se smucati po kuhinji, treba ih se riješiti što prije, l to ne vrijedi samo za boce od pića.

Smrznute namirnice

Kao što smo već rekli, u kuhinji se obično nalazi hladionik sa zamrzivačem. Ova je kombinacija kao stvorena za to da u njoj držiš zalihe krumpirića, peciva, voća i povrća peradi i riba. Najveća prednost ovakvih smrznutih namirnica je njihova dugotrajnost. Pazi na boce, nemoj zamijeniti hladionik sa zamrzivačem, jer niti jedna staklena boca neće izdržati temperaturu ispod nule. Rasprsnuti će se.

Začini

Potiču osjetila i dodaju namirnicama pravu pikantnost. U osnovne začine spada sol, papar, chilli (vrlo jak) i paprika (slatka i ljuta), češnjak u prahu i Vegeta.

Ima toga još ali nećemo sad komplicirati!

 

 

2.  Kako skladištimo namirnice

Maslac, svježe mlijeko, vrhnje, ukratko, sve na čemu je napisano "čuvajte na hladnome", ili što je u dućanu smješteno u hladionicima, i kod kuće treba spremiti u hladionik. Voće i povrće također spada na hladno mjesto, ali ne u hladionik. Bolji je podrum ili smočnica. Trajne namirnice, na primjer konzerve, riža ili tjestenina spadaju u smočnicu.

Poseban savjet: U kupovinu nikada ne idi gladna, jer ćeš u košaru smjestiti mnoštvo nepotrebnih stvari. Nešto prigrizi, popij čašu martinija i nabavka će se pretvoriti u zabavu!

3.   Kakva je razlika između pečenja i
kuhanja

Skuhati meso ili ispeći? Možemo ga pripremiti i na jedan i na drugi način. Prilikom pečenja na mesu će se zatvoriti pore, sok će ostati unutra i meso će biti sočno. Meso možemo pržiti brzo, primjerice šnicle, ili peći dugo, primjerice komad svinjetine. Za prženje su bolje tave, a za dugo pečenje takozvani lim za pečenje. Kuhana mesa treba dugo kuhati u loncu. Primjerice, meso za juhu ćemo staviti u jako vrelu vodu i ostaviti da se kuha na laganoj vatri sat i više.

4.  Povrće

... možemo kuhati, pirjati, kuhati na pari, blanširati, pržiti, zapeći i marinirati. Previše toga odjednom? Krenimo još jednom od početka.


Kuhanje: povrće stavimo u malu količinu vrele vode i kuhamo, dok ne omekša (vodu obavezno posoliti, tako da povrće zadrži lijepu, prirodnu boju). Pirjanje: stavimo još manje vode i pod poklopcem pirjamo povrće na pari, sve dok ne omekša. Kuhanje na pari: kuhanje na vodenoj pari. Blanširanje: povrće stavimo na 1-2 minute u vrelu vodu, izvadimo i odmah stavimo u hladnu vodu. Prženje: povrće oprezno zagrijavamo na vrućem ulju ili rastopljenom maslacu, dokne omekša. Pečenje: povrće stavimo u vruću pećnicu, kao nabujak, i to je sve. Mariniranje: sirovo povrće stavimo u kiselkastu tekućinu (marinadu).

5. Pećnicu treba prethodno zagrijati!

Kada u pećnicu (onaj veliki prozor) želiš staviti meso, kolač ili pizzu, najčešće je moraš prethodno ugrijati. Potrebna temperatura napisana je ili na omotu ili u receptu. Kada se pećnica zagrijava, svijetle dva svjetla. Jedno pokazuje da je uključena. Kada se drugo svjetlo (obično crveno) ugasi, znamo da je pećnica dovoljno ugrijana.


Uspješno pasiranje i drugi trikovi!


Priznajem, sitne nespretnosti u kuhinji ne događaju se samo plavušama. Mislim tu, primjerice, na umak pun grudica ili preseljenu juhu. Kažeš, nitko to do sada nije primjetio? To znači da je bio dobro odgojen ili zaljubljen. Otkrit ću ti nekoliko trikova, kako ćeš nesavršenosti brzo ukloniti. Pravilo prvo: ako serviraš jelo sa savršenom frizurom i širokim osmijehom, već si napola pobijedila.

1.   Što tako smrdi, da li nešto
zagorijeva?

To je kao u životu, ako miriše na paljevinu, znači da negdje gori. Tu može pomoći samo jedno: odmah premjesti hranu u drugi lonac. Ako je smeđe-crna kora na dnu lonca jako velika, više se ništa ne može učiniti. Jelo baci u smeće, lonac napuni vodom, sipaj prašak i naruči telefonom pizzu!

2.   Kad se maslac previše zagrije ...

... tad zagorijeva i ima vrlo neugodan okus.

Operi lonac ili tavu i pokušaj ponovo. Maslac topiš na niskoj temperaturi, jer u trenu može zagorjeti. Meso radije prži na ulju.


3.  Upomoć, nabujak je na površini
potpuno crn!

Ako je pećnica prevruća, nabujak može zagorjeti na površini. To ćeš prepoznati po crnoj korici i zagorenim krajevima. Možda je temperatura gornjih grijača previsoka. Obično pomaže ako nabujak pokriješ alufolijom. Ili si pećnicu podesila na previsoku temperaturu? Provjeri još jednom u receptu i eventualno snizi temperaturu. Treća situacija može biti da nabujak ne stoji na srednjem, nego na najvišem nivou u pećnici. U tom ga slučaju premjesti niže.

4.  Mlijeko mi uvijek iskipi...

Ne radi se o mlijeku kao takvom, to je jedino povezano sa tvojom nepažnjom. Moraš stajati uz štednjak, jer se mlijeko brzo počinje dizati. Tada odloži lonac sa štednjaka i laganim puhanjem mlijeko malo ohladi.

5.  Ako se tijesto lijepi....

... to znači da si zaboravila u kipuću vodu uliti malo ulja. Možeš ga politi i po ocijeđenom tijestu.

6.  Previše soli nije uvijek povezano sa
zaljubljenošću....

.... nego jednostavno sa nepažnjom. Nemoj

soliti punom šakom, nego uvijek pomalo. Kušaj, dok ne dobiješ pravi okus. Ako si jelo ipak presolila, ubaci jedan narezani sirovi krumpir.Krumpir će pri kuhanju apsorbirati višak soli.

 

 

7. U umaku su same grudice

Ako je umak grudast, obično je kriva loše pripravljena zaprška. Jedno je sigurno: treba se riješiti grudica. Najbolje je jednostavno procijediti umak. Procijeđenim umakom prelij meso i nitko na svijetu neće znati da su u njemu ikada bile grudice.

 

 

8. Kada se umak zgruša

Neki umaci ne podnose visoku temperaturu. Primjerice, umaci u koje smo, da bismo ih zgusnuli, stavili žumanjak, kiselo ili slatko vrhnje ne smiju se jako zagrijavati. Inače im nema pomoći! Ako se zgruša umak koji smo zagustili maslacem, može se još staviti u mikser. Jednostavno, napraviš od umaka pjenu i možeš servirati.

Ovdje ćemo stati. Mislim da je sada dovoljno informacija za tvoju lijepu glavicu.

Posavski :) I.S.


Ožujak 2012.